Jóga nás baví

Vášeň pro cvičení jógy naši klienti objevili již minulý rok.  Za milé, profesionální a vstřícné vedení a zasvěcování do jednotlivých cvičebních prvků děkujeme paní Janě Ornstové, která se věnuje klientům v DDM Nový Bydžov. Při prvním setkání paní Ornstová prohlásila: „jógu může praktikovat každý…“. Naši klienti se o tom přesvědčují pravidelně každý týden a mě zajímalo podrobnější nastínění událostí, tak jsem paní Ornstové položila několik otázek o probíhajících lekcích.

Úplné začátky popisuje slovy: nejdříve jsme začínali s jednoduchými prvky – kroužení rameny, krčení a napínání paží v sedu, motýlek. Takové cvičení posiluje svaly paží, prokrví ramenní klouby, uvolňuje a prokrvuje kyčelní klouby. Pozice kočky patří mezi klienty k oblíbeným a ta zase uvolňuje svaly kolem páteře, páteř se tak stává ohebnější a pružnější. Simulujeme šlapání na kole, kdy je oblíbená jízda z kopce – to nohy odpočívají a nic nemusí dělat. Pozice kobry nebo syčícího hada působí jako prevence proti výhřezu meziobratlových plotének, pomáhá proti zácpě, harmonizuje funkci ledvin“. Obecně mám ráda, když je možné, aby se příjemné spojilo s užitečným, a to se děje při dojíždění na kurzy jógy, kdy se pojí přínos pro vlastní zdraví klientů, ale i sociální a psychický význam.

Jakým způsobem klienti postupují a zkvalitňují svoje cvičení a jednotlivé pozice popisuje paní Ornstová takto: „za několik měsíců, co s klienty pracuji, znají značné množství pozic a toho využívám při různých hrách, kdy si mají vzpomenout a zacvičit právě vyslovenou pozici. Je krásné pozorovat, jak mají chuť soutěžit a zároveň se vzájemně povzbuzují, když si některý nedokáže hned příslušnou pozici vybavit. Překvapilo mě, když jeden z klientů chtěl ukázat stoj na hlavě a pak si ho chtěl sám zacvičit a vyzkoušet. To jsou chvíle, kdy musím takové nadšení obdivovat“.

Zeptala jsem se ovšem, zdali se setkala i s nějakými těžkostmi či překážkami? „Když jsou klienti unaveni a potřebují odpočinek, zařazuji relaxace s různými nástroji – tibetské mísy, handpan – bubínek štěstí, zvonkohru koshi, deštnou hůl. Příjemné pro klienty bylo, když si mohli bubínek štěstí položit na tělo a nechat na sebe působit vibrace zvuku“. K dalším technikám relaxace uvádí: „k prociťování dechu používáme malé plyšové hračky, které mají klienti položené na břiše a „pohupují“ jimi v rytmu dechu. Tím prohlubují svůj dech, což ovlivňuje kapacitu jejich plic, funkci bránice a podporuje pružnost páteře. Plyšové hračky využívám i na rozlišení levé/pravé ruky. Na závěr lekce recitujeme mantru „OM“, a to si již všichni sednou do zkříženého sedu a jako opravdoví jogíni tuto mantru zazpívají“. Velmi si vážím spolupráce s paní Ornstovou a pokud Vás povídání o cvičení jógy zaujalo, přijďte to také zkusit.

Jana Ornstová a Kateřina Verflová