Vzpomínky

S blížícím se podzimem se může zdát, že jsme naladěni poněkud nostalgicky, když hovoříme o vzpomínkách.  Důležitost tomuto tématu však nemůžeme upřít. Každopádně vzpomínky nás provázejí celý život, vytvářejí nás a dávají nám pocit důstojnosti. Naši pracovníci si uvědomují, že klienti, ač mohou mít oslabené kognitivní funkce včetně paměti s ohledem na jejich postižení, jsou pro ně vzpomínky velmi důležité. Výbavnost paměti přímo souvisí s emotivním vnímáním, zejména vzpomínky spojené s rodinnými událostmi jsou často dobře vybavitelné.

S metodami a programy reminiscence se setkáváme zejména při kvalitní péči o klienty v seniorském věku, kdy pomáhají zlepšovat zdravotní stav, podporují komunikaci, posilují důstojnost. S některými technikami však pracujeme společně s našimi klienty také. Osvědčují se nám návraty do rodných měst a obcí, kde klienti poznávají místa, kde byli naposledy v době dětství. Oživují se staré zapadlé vzpomínky, na které není klient sám, ale obvykle sdílí tyto okamžiky s pracovníkem. Pro klienty, pro něž je obtížné dlouhé cestování,  jsou zpracovávány materiály pomocí prezentací v počítači, hledání vzpomínek na mapách atd.  Velmi oblíbenou činností bývá i vytváření fotoalb, vzpomínkových knížek se zážitky a vedení  rozhovorů o tématech, která klienty spojují.

Z poslední doby můžeme zmínit návštěvu v Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově, které nám bylo pokladem pro vzpomínky z dětských let. Velmi děkujeme za ochotný a příjemný přístup a zrealizovanou myšlenku pro uchování hodnot. Díky návštěvě muzea a reakcím klientů si uvědomujeme, co všechno si vlastně jejich paměť pamatuje, vždyť mnozí pamatují rok 1965, kdy vznikl Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež. A kolik změn se od té doby událo. Ať nám ty hezké vzpomínky blednou co nejméně.

Za kolektiv pracovníků DSS Chotělice Mgr. Kateřina Verflová

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >